Strona główna > Artykuł

"Z robotem za ocean" - Magda Skawińska

Polskie Radio

Środa, 29 maja, godzina 00:45, Program 4. Sukces wrocławskich studentów na największych na świecie mistrzostwach robotów.

Z robotem za ocean - reportaż Magdy Skawińskiej.mp3

Zawody RoboGames (wcześniej ROBOlympics) to według Księgi Rekordów Guinnessa największe na świecie mistrzostwa robotów. Organizowane od 2004 r. międzynarodowe zawody w San Mateo w pobliżu San Francisco w Kalifornii. W konkursie startują przedstawiciele różnych krajów w kilkudziesięciu dyscyplinach, w tym pokazie robotów humanoidalnych, piłce nożnej robotów, walkach sumo i kung-fu. Wrocławscy studenci byli pierwszą ekipą z Polski na tych zawodach. Ten wyjazd to jak sami mówią rekonesans.
Do USA pojechali: Adrian Szymański, Tomasz Jagielski, Karol Bojar, Michał Dziergwa (organizator), Mariusz Orda oraz Maciej Gawron.
Złoto w kategorii ArtBot Painting zdobyli konstuktorzy robota delta:Adrian Szymański, Tomasz Jagielski, Bartosz Wawrzacz, sredro w kategorii LineFollower zdobył Maciej Gawron, konstruktor robota Trzecie Prawo Murphy'ego. Natomiast 4 miejsce w kategorii MicroSumo zdobyli konstruktorzy robota uRudy: Tomasz Jagielski i Karol Bojar.