Data publikacji:
2013-07-22
Strona główna > Artykuł
"Polacy z werwą" - wełniana rewolucja
Trójka
- Z wełny nie musi powstać sweter; można z niej stworzyć body, bieliznę, top, spódnicę, tunikę, a nawet wieczorową suknię, tylko trzeba wiedzieć, jak to zrobić - mówi Basia Chrabołowska, finalistka plebiscytu "Polacy z werwą" w kategorii Design.
Kolekcja Basi Chrabołowskiej na jesień/zimę 2012/2013fot. Fot.: Jacek Kolodziejski
Z myślą o wyjątkowych Polakach PKN Orlen zainicjował plebiscyt, którego celem jest pokazanie realnego potencjału naszego kraju - młodych ludzi, którzy mają pomysły, pasję i wytrwałość. I mimo młodego wieku zdążyli już odnieść sukcesy w swoich dziedzinach. O plebiscycie mówiliśmy w audycji "Do południa".
W plebiscycie zostało wyłowionych 21 finalistów w 7 kategoriach: Nauka, Medycyna, Ochrona Środowiska, Innowacje w biznesie, Kultura i Sztuka, Design i Sport. Sylwetki wszystkich zaprezentujemy na antenie Trójki.
Zagłosuj w plebiscycie "Polacy z werwą">>>
Pierwszą finalistką, o której mówiliśmy w audycji "Do południa" jest Basia Chrabołowska, założycielka i projektantka marki B Sides, która rewolucjonizuje materiał, jakim jest wełna.
- Z wełną związana jestem od dzieciństwa, poprzez babcię oraz okolicę, w której dorastałam, czyli Podlasie, które poprzez swoją piękną naturę bardzo na mnie wpłynęło - opowiada projektantka Janowi Niebudkowi.
Wychodząc od tradycji dziewiarskiej, autorka sięgnęła po peruwiańską wełnę z merynosów i wykorzystała ją w niestandardowy sposób. Marka B Sides to nie tylko sweter. To wykonana w całości ręcznie damska kolekcja, zawierająca sukienki, tuniki, spódnice, tuby, czy bieliznę. Ubrania charakteryzują się oryginalnym krojem, minimalizmem detalu, ekspresją koloru i, ponad wszystko, doskonałą jakością.
Do jury plebiscytu "Polacy z werwą" zaproszono wybitne osobowości, niezależne autorytety we wszystkich dziedzinach. Każda kategoria będzie miała swoje osobne, kilkuosobowe gremium oceniające. Trudnej roli przewodniczenia zespołom jurorskim podjęli się: Jacek Bożek, prof. Zbigniew Gaciong, prof. Magdalena Fikus, Tomasz Majewski, Leszek Możdżer, Tomasz Sielicki oraz Tomasz Sadurski.
To oni w pierwszym etapie plebiscytu wskazali po trzech kandydatów w każdej kategorii. Teraz wybór nominowanych należy do wszystkich Polaków. W głosowaniu internetowym wskażą oni po dwie osoby w każdej kategorii. Spośród dwóch nominowanych z najwyższą liczbą głosów jury wyłoni zwycięzców.
Nagrody przyznawane w Plebiscycie mają wyjątkowy charakter. Najcenniejsza to rodzaj grantu w wysokości 50 tys. zł., który może być przeznaczony wyłącznie na rozwój działalności zawodowej, artystycznej i sportowej. Taki grant otrzyma każdy ze zwycięzców w swoich kategoriach. Laureaci otrzymają też wyjątkową statuetkę autorstwa Pawła Althamera. Dodatkowym wymiarem nagrody jest szeroka kampania informacyjna, dzięki której o dokonaniach kandydatów i laureatów plebiscytu dowiedzą się miliony Polaków.
Audycję prowadził Marek Niedźwiecki.
Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00.
(pg)