Strona główna > Artykuł

"Zawieszka z Sobiboru" - reportaż Katarzyny Michalak i Magdy Grydniewskiej

Polskie Radio

Niedziela, 13 października, Program 1, godz. 21.18. Wyjątkowe znalezisko archeologiczne - zawieszka z imieniem i datą urodzenia zamordowanej w Sobiborze dziewczynki z Amsterdamu, poruszyło – niemal równocześnie - wiele osób w Polsce i w Holandii.

Anhänger mit dem Namen und dem Geburtsdatum eines in Sobibor ermordeten Mädchens aus Amsterdamfot. Państwowe Muzeum na Majdanku

Okazuje się, że 70 lat po tragicznych wydarzeniach chcemy znać nie tylko listy transportowe i listy układające się w miliony zamordowanych, ale losy każdego z nich. Jak żyli, co robili, jakich mieli przyjaciół, jakie charaktery .Chcemy znać ich historię, nawet jeśli była bardzo krótka, tak jak 6-letniej Lei, by nie postrzegać ich wyłącznie przez pryzmat ostatnich godzin życia. 70-lat to także czas, który musiał upłynąć, by dla Holendrów pytania o losy obywateli ich kraju stały się ważniejsze niż pewnego rodzaju wstyd czy chęć zapomnienia "trudnej" historii. To także czas, gdy ocaleli "mogą", często za namową swoich dzieci, wrócić do miejsc, gdzie zginęli ich najbliżsi. Przeszłość zamknięta w przedmiotach, takich jak zawieszka z Sobiboru, sprawia, że stawiamy nowe pytania o zbrodnie, o losy, o zrozumienie i o pamięć.