Strona główna > Artykuł

Slavoj Žižek stymuluje do pracy intelektualnej

Jedynka

Slavoj Žižek to filozof, psychoanalityk i showman. W filmie "Perwersyjny przewodnik po ideologiach" daje wykład opatrzony przykładami o tym, jak kultura jest przesiąknięta ideologią.

Slavoj Žižekfot. Wikipedia/Andy Miah

Prof. Zbigniew Mikołejko o Slavoju Žižku i jego filozofii (Kultura w Radiowej Jedynce)

Žižek to również autor ponad kilkudziesięciu książek, traktujących o popkulturze, polityce, ekonomii, czy militarnych konfliktach. Jest także wytrawnym znawcą i miłośnikiem kina, którego interpretacji poświęcił kilka książek. Dał też wyraz swoim zainteresowaniom kinem w głośnym dokumencie "Z-Boczona historia kina".

Po 6 latach od premiery tamtego filmu Žižek wraca do współpracy z reżyserką Sophią Fiennes, by tym razem poprzez filmy spojrzeć na naszą rzeczywistość i kształtujące ją ideologie. Žižek punktuje to, co mają nam do zaproponowania: liberalizm, komunizm, nazizm, kapitalizm i katolicyzm. Uświadamia, jak każda z tych ideologii manipuluje naszymi pragnieniami i marzeniami. A wszystko to zilustrowane jest błyskotliwie i prowokacyjnie fragmentami takich klasyków kina, jak m.in. "Szczęki", "Brazil",  "M.A.S.H", czy "Titanic".

"Perwersyjny przewodnik po ideologiach" to inteligentna, dowcipna i erudycyjna analiza wszelkich -izmów, kształtujących nasze systemy wierzeń i zachowań.

Prof. Zbigniew Mikołejko mówił audycji "Kultura w radiowej Jedynce", że Žižek to przede wszystkim jeden z wielkich objaśniaczy świata, a przy tym "zwierzę filozoficzne".

- Dla Žižka nie ma żadnej przepaści miedzy fantazją, złudzeniem i iluzją, także iluzją kinową, a rzeczywistością. Nie ma właściwie rzeczywistości, jest tylko fantazja na jej temat, jej wyobrażenie, jest iluzja, która jest nieustannie produkowana przez system wszystkimi możliwymi sposobami. Zwłaszcza przez kino, które jest sztuką niewinną - tłumaczył prof. Mikołejko.

Gość Jedynki podkreślił, że Žižek świetnie dostrzega uniwersalność form i treści, które ledwo dostrzegalne, nagle objawiają się w przeciwstawnych na pozór sobie systemach.

Prof. Mikołejko jako przykład podał IX symfonię Beethovena - "Odę do radości" i jej obecność w sprzecznych praktykach politycznych i społeczeństwach. - I Mao Zedong, i Unia Europejska, Rodezja, faszystowskie Niemcy - to tylko niektóre z przykładów - mówił gość Jedynki.

Posłuchaj całej rozmowy o Slavoju Žižku. Audycję "Kultura w radiowej Jedynce" prowadził Michał Montowski.

mr