Strona główna > Artykuł

"Stefan Kudelski, genialny polski wynalazca" - reportaż Anny Juśkiewicz

Studio Reportażu i Dokumentu

W konkursie Grand Prix KRRiT 2022 Anna Juśkiewicz z Radia Katowice ze swoim reportażem "Stefan Kudelski, genialny polski wynalazca" przeszła do ścisłego finału konkursu. Zapraszamy do wysłuchania nominowanego reportażu. 

Stefan Kudelski fot. PAP/Keystone

"Stefan Kudelski, genialny polski wynalazca" - reportaż Anny Juśkiewicz

Stefan Kudelski to kultowa postać dla ludzi radia i tych, którzy pracują z dźwiękiem. Przed laty cały świat reporterski miał ambicje pracować z analogowym magnetofonem "Nagra". Radiowcy doczekali się również jego cyfrowej wersji. Twórca "Nagry" żył i pracował na emigracji w Szwajcarii. Tam zmarł w 2013 roku.

Osiągnięcia w elektronice przyniosły mu fortunę i mnóstwo nagród, w tym cztery Oscary i dwie nagrody Emmy. Jego magnetofon to legenda nie tylko radiofonii i produkcji filmowych. Nagrał m.in. Neila Armstronga na Księżycu i jego słynne zdanie – „That’s one small step for man, one giant leap for mankind” (to jest mały krok dla człowieka, ale olbrzymi skok dla ludzkości). Nie bez powodu nazywano go królem życia.

Potrafił z niego czerpać jak mało kto. Inteligenckie pochodzenie i szerokie koneksje rodziców zapewniły mu dogodne warunki startu, ale na własny sukces zapracował już sam. Osiągnięcia w elektronice przyniosły mu fortunę i mnóstwo nagród, w tym cztery Oscary i dwie nagrody Emmy. "Stefan Kudelski – genialny polski wynalazca" - taki tytuł nosi reportaż Anny Juśkiewicz z Polskiego Radia Katowice, która poznała drugą żonę wynalazcy Marię Annę Macurę.

Czytaj również: 

***

Reportaż "Stefan Kudelski, genialny polski wynalazca" autorstwa Anny Juśkiewicz (PR Białystok) został wyemitowany we wtorek (15.11) w godz. 1.10-3.00 w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.