Strona główna > Artykuł

"Lachowskie palmy" - reportaż Moniki Chrobak o dekorowaniu Grobu Pańskiego kilkumetrowymi palmami

Studio Reportażu i Dokumentu

Co roku Grób Pański w małopolskim Paszynie jest ozdabiany kilkumetrowymi palmami wielkanocnymi. To tradycja przekazywana z pokolenie na pokolenie.  

Co roku Grób Pański w małopolskim Paszynie jest ozdabiany kilkumetrowymi palmami wielkanocnymifot. Parafia Paszyn/FB

"Lachowskie palmy" - reportaż Moniki Chrobak

W ich przygotowanie angażują się całe rodziny. W tym roku te najwyższe mają 5, 5 metra. Są zdobione głównie naturalnymi materiałami, na przykład gałązkami drzew, baziami wierzbowymi czy bukszpanem. Różnorodne kwiaty, jak między innymi róże czy goździki są wykonane z kolorowej bibuły.

Grób Chrystusa nie tylko zdobią palmy ale też rzeźby pasyjne wykonane przez miejscowych twórców ludowych. Są ustawiane wizerunki Jezusa, Matki Bożej oraz świętych. Przed kilkudziesięcioma laty ówczesny proboszcz paszyńskiej parafii kanonik ks. Edward Nitka zachęcił wielu mieszkańców do zainteresowania się rzeźbą oraz malarstwem na szkle.

Bardzo szybko miejscowość stała się rzeźbiarską wioską. Przy parafii powstało nawet muzeum lokalnej twórczości ludowej. Grób Pański z palm ułożonych w kształcie szałasu przyciąga turystów - pielgrzymów z nawet odległych stron.

Czytaj również: 

***

Reportaż "Lachowskie palmy" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany w piątek (7.04) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.