Strona główna > Artykuł

Wieś Czarne w Beskidzie Niskim. "Wieś widmo" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Jurek Szczepkowski urodził się i wychował w Warszawie ale zawsze ciągnęło go na wieś. Jak tylko skończył studia w Katedrze Etnografii UW wyjechał z grupą przyjaciół do pustej, połemkowskiej wsi Czarne w Beskidzie Niskim. 

Beskid Niskifot. Shutterstock/Pawel Kazmierczak

"Wieś widmo" - reportaż Moniki Chrobak

W 1945 większość mieszkańców wyjechała do ZSRR, reszta została wysiedlona przymusowo w 1947 w ramach akcji "Wisła".  Etnograf zakupił dwie rozpadające się chałupy i tam zamieszkał razem ze swoimi przyjaciółmi. Głównie po to aby być blisko natury ale też nauczyć się żyć w ubóstwie.

W tym miejscu zapoczątkował zajęcia z gliną.  Na pewien czas opuścił to miejsce i wyjechał do USA, gdzie zaczął pracować w glinie w "Mud Sweat and Tears" na Manhattanie Po powrocie do Polski założył własną pracownię ceramiczną, gdzie prowadzi warsztaty. Od 2002 r. jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Ceramików „Keramos”. We wsi Czarne obecnie mieszka z żoną, są tam jedynymi mieszkańcami. W sezonie wypasane jest tu bydło i owce.

***

Stowarzyszenie "Keramos" powstało w 1990 roku z przekształcenia Grupy Twórczej KERAMOS działającej w Warszawie od 1974 r. Skupia warszawskich ceramików i grupę zagranicznych artystów. Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia: "Zaistnienie KERAMOSU było koniecznością dla małego kręgu warszawskich artystów ceramików w latach siedemdziesiątych. Dla artystów, którzy w wypalanej glinie widzieli najbardziej pociągającą formę wypowiedzi".

Wystawy są organizowane od 1977 roku, Stowarzyszenie prowadzi również cykliczną wystawę unikatowej ceramiki użytkowej artystów ceramików Stowarzyszenia artystów ceramików KERAMOS oraz zaproszonych gości pn. "Pracownia otwarta".

Czytaj również:

***

Reportaż "Wieś widmo" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany w piątek (28.04) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.