Strona główna > Artykuł

Audionomia 2023 i Bałtyk 2023. Okiem i uchem dziennikarza Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Wrzesień to gorący czas dla reportażystów. Za nami dwa ważne wydarzenia, które przyciągnęły dziennikarzy radiowych z całej Polski.

Bałtyk 2023 fot. A. Rokicki

7 września wybrałem się w podróż do Poznania, aby kolejnego dnia rano wziąć udział w Ogólnopolskiej Konferencji Reportażu Dźwiękowego „Audionomia 2023”. Spotkaniu towarzyszył konkurs, w którym o nagrodę „Audionomia Award” walczyło 10 prac z Polski. W Centrum Kultury Zamek, a dokładniej w Sali Wielkiej, w ciemnościach i w dużym skupieniu, wysłuchałem finałowych reportaży… Kolejny raz przekonałem się, że inaczej odbiera się audycję poznawaną w domowym zaciszu, inaczej w pociągu, samochodzie czy tramwaju. Co ważne, reportaż smakuje inaczej, kiedy poznajemy go, będąc w grupie. W gronie profesjonalistów – z pewnością nasze ucho jest surowsze. Słyszymy więcej.

Z Audionomii zapamiętam dobrą atmosferę. Dyskusje, mniej lub bardziej żywiołowe, głównie skupiały się na tematyce podejmowanej przez rozgłośnie: publiczne i prywatne. W ubiegłym roku wszyscy żyliśmy wojną w Ukrainie, często dyskutowaliśmy o zdrowiu psychicznym, w naszych codziennych rozmowach padały takie słowa, jak życie czy śmierć. I to zapisało się w pracach zgłoszonych do drugiej edycji konkursu.

Najciekawszym punktem trwającego trzy dni spotkania był dla mnie wykład Małgorzaty Wosińskiej – antropolożki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która dokumentuje m.in. zbrodnie wojenne w Ukrainie. Tajniki pracy badaczki zajmującej się ludobójstwem, podzielenie się doświadczeniem pracy z osobami zmagającymi się z traumą wojenną – to ważne zagadnienia, które, mam nadzieję, pomogą mi w realizacji przyszłych reportaży: na przykład o losach Ukraińców czy świadkach historii II wojny światowej.

Nagrodę główną otrzymała moja redakcyjna Koleżanka – Magda Skawińska. Jej praca „Nikifor z Trójkąta” (opowiadająca historię wrocławskiego artysty Jakuba Plączkowskiego) podbiła serca jurorów, a także publiczności. Nagrodzono także Macieja Kuberę za realizację reportażu.

W poniedziałek 11 września pojechałem do Ustki, gdzie czekały na mnie pięciodniowe warsztaty radiowe oraz Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2023”. Głównym organizatorem tego wydarzenia jest Polskie Radio Koszalin, a współorganizatorem – Polskie Radio Rzeszów. Do konkursu napłynęło 40 prac. Razem z Martą Rebzdą oraz Waldemarem Modestowiczem z Teatru Polskiego Radia wysłuchaliśmy ponad dwadzieścia reportaży. Duże wrażenie zrobiła na mnie audycja „Nie do wiary” Jolanty Rudnik – reportażystki z Koszalina, która zdobyła w tym roku Grand Prix. To opowieść o morzu, zawiłej ludzkiej naturze i tęsknocie…

Zapraszam naszych Słuchaczy do zapoznania się z pełną listą nagrodzonych audycji. Znajdą ją Państwo na stronach internetowych: audionomia.pl oraz pr24.pl. Na szczęście, nie musimy długo czekać na kolejne spotkanie reportażystów. Za dwa miesiące, podczas Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2023”, dźwięk i słowo znowu połączą swoje siły. Do zobaczenia!

Antoni Rokicki