Strona główna > Artykuł

Gala Reportażystów Polskich "Melchiory 2023". Dziś poznamy laureatów

W czwartek wieczorem w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie odbędzie się Gala 18. Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023" organizowanego przez Polskie Radio. Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych.

W czwartek wieczorem Gala Reportażystów Polskich "Melchiory 2023"fot. PR

W tym roku do konkursu "Melchiory" zgłoszono ponad 60 utworów radiowych - powiedziała Dorota Boniecka-Górny, sekretarz Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Reportaże z różnych stron

- Przeważały reportaże historyczne, ale był też reportaż śledczy - mówiła.

Jak przekazała Dorota Boniecka-Górny, zgłaszano też materiały dotyczące rodziny Ulmów. Jej zdaniem "pocieszającym jest" fakt, że reportaże wysyłano z różnych stron - z Radia Rzeszów, Radia Koszalin czy Radia Lublin.

W tym roku "Melchiory" zostaną przyznane w kilku kategoriach, w tym jednej nowej, dla Realizatora Roku. - Dzięki realizatorowi reportaż jest jeszcze lepszy - kontynuowała sekretarz Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Zaznaczyła, że praca realizatora jest słyszalna, sprawia, że "opowieść płynie inaczej".

Dorota Boniecka-Górny: dzięki realizatorowi reportaż jest jeszcze lepszy (IAR)

Zostanie również wręczona nagroda Inspiracja Roku, ufundowana przez Telewizję Polską, a przyznana za wybitne dokonania w dziedzinie reportażu lub dokumentu telewizyjnego, które mogą się stać inspiracją lub wzorem dla reportażystów radiowych.

Ciekawe prace, wyrównany poziom

Konkursowi Polskiego Radia towarzyszy reportażowy konkurs o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Po pandemicznej przerwie wraca także Konkurs Stypendialny imienia Jacka Stwory - powiedziała jurorka Ewelina Kosałka-Passia. - To wszystkich nas bardzo cieszy. Uważam, że to najważniejszy konkurs - taki dla młodych reportażystów. Być w finale Konkursu imienia Jacka Stwory to już wygrać - podkreśliła.

Zaznaczyła, że finaliści tego konkursu wygrywają później najważniejsze krajowe i światowe nagrody. - W tym roku poziom jest wyrównany. Bardzo ciekawe prace, różnorodne - dodała jurorka.

Ewelina Kosałka-Passia: być w finale Konkursu im. Jacka Stwory to już wygrać (IAR)

Celem konkursów oraz Gali Polskich Reportażystów "Melchiory" jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, uhonorowanie reportażystów innych mediów, motywowanie do artystycznych poszukiwań oraz wzajemnych inspiracji.

Galę z wręczeniem nagród poprzedziło Ogólnopolskie Seminarium Reportażystów Radiowych.

***

"Melchiory 2023" zostaną wręczone w pięciu kategoriach:

  • REPORTAŻ - społeczny, interwencyjny oraz śledczy,
  • DOKUMENT - reportaż historyczny, biograficzny i artystyczny,
  • NAGRODA SPECJALNA POLSKIEGO RADIA S.A. - dla osoby szczególnie zasłużonej dla reportażu radiowego,
  • NAGRODA REALIZATORA ROKU - dla osoby szczególnie zasłużonej, znającej najnowsze współczesne możliwości programów i urządzeń, nadającej ostateczne brzmienie dzieła radiowego,
  • INSPIRACJA ROKU - nagroda w kategorii telewizyjnej, ufundowana przez Telewizję Polską za wybitne dokonania w dziedzinie reportażu lub dokumentu telewizyjnego.

W jury konkursu zasiadają: Krzysztof Gottesman - przewodniczący (redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu), Dorota Boniecka-Górny - sekretarz (Studio Reportażu i Dokumentu), Czesława Borowik (Polskie Radio Lublin), Adam Hlebowicz (historyk, dziennikarz), Arkadiusz Gołębiewski (reżyser filmowy), Wacław Holewiński (pisarz, redaktor).

Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych. 

Zobacz również:

IAR, Polskie Radio